Bunt w Trybunale Konstytucyjnym. Sześciu sędziów z nadania PiS domaga się wyboru nowego prezesa

Julia Przyłębska, fot. Wikimedia

Jak informuje dziennik “Rzeczpospolita”, sześciu z 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego domaga się wybrania nowego prezesa. Ich zdaniem prezydent Andrzej Duda powinien wskazać następcę Julii Przyłębskiej.

REKLAMA

Sześciu członków Trybunału Konstytucyjnego złożyło wniosek, w którym wskazuje, że na podstawie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym kadencja Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa dobiegła końca. Domagają się oni zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego prezesa. Pod dokumentem podpisali się sędziowie: Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski i Bohdan Święczkowski.

Termin wygaśnięcia kadencji Przyłębskiej jest od dłuższego czasu przedmiotem politycznego sporu. “Rzeczpospolita” przytacza wypowiedź byłego prezesa TK, profesora Stanisława Biernata. Jego zdaniem aktualna prezesa została powołana na podstawie ustawy, która zakłada sześcioletnią kadencję. Ta powinna wygasnąć 20 grudnia 2022 roku. Z kolei premier Mateusz Morawiecki uważa, że kadencja Przyłębskiej jako prezesa TK dobiegnie końca wtedy, gdy zakończy się jej sędziowska kadencja, czyli w grudniu 2024.

Pikanterii dodaje fakt, iż wszyscy obecni sędziowie trybunału – w tym również sygnatariusze pisma – zostali wybrani przez Prawo i Sprawiedliwość. Julia Przyłębska to z kolei przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego. – To jest moje odkrycie towarzyskie ostatnich lat, naprawdę przemiła osoba – przyznał prezes PiS w programie “Pytanie na śniadanie” w 2019 roku. Nazwisko Przyłębskiej pojawiało się również w mailach ze skrzynki Michała Dworczyka.

Źródło: “Rzeczpospolita”

REKLAMA