Biedronka łaskawie obniży ceny produktów o 5 proc. podatku VAT. Tydzień wcześniej podwyższyła je o kilkadziesiąt procent

fot. Wikimedia

Sieć sklepów spożywczych Biedronka ogłosiła, że od 31 stycznia obniży o 5 proc. ceny ponad 3 tys. produktów w związku z zawieszeniem podatku VAT na żywność w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej. Tydzień temu sieć po cichu podniosła ceny produktów o 10-20 proc.

REKLAMA

Biedronka na swojej stronie internetowej zamieściła baner z informacją, że w dniu 31.01.2022 r. obniży ceny ponad 3 tys. produktów objętych dotychczas 5-proc. VAT-em o równowartość podatku, w związku z wejściem w życie tarczy antyinflacyjnej, która zakłada zawieszenie podatku na okres kilku miesięcy, do lipca br.

Przed tygodniem ekonomista Rafał Mundry zwrócił uwagę, że sieć zdecydowała się na sporą podwyżkę cen artykułów spożywczych. Od poniedziałku 24 stycznia, podrożałym.in. porcja filetu z piersi z kurczaka, z 8,95 zł na 9,50 zł (6 proc.). Zmieniła się też cena sera żółtego w plastrach, z 6,99 zł na 7,49 zł (7 proc.). 50 groszy więcej zapłacić trzeba także za makaron jajeczny, z 2,99 zł na 3,49 zł (16 proc.).

Manipulację skomentował poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. “Tak wygląda oszukiwanie klientów. Pytanie tylko, czy to zlecenie rządu?” – zapytał polityk. “Orlen też wykonał taki manewr: w ciągu tygodnia podniósł ceny o kilkadziesiąt groszy, żeby je zaraz spektakularnie obniżyć. Manipulacja to mało powiedziane” – dodał.

Źródło: WirtualneMedia.pl

REKLAMA