Barbórka odwołana, ale ekstra pensja wpłynie na konta górników! Wszystko za nasze pieniądze

fot. flickr.com / Kancelaria Premiera

Największe spółki węglowe z powodu koronawirusa odwołały uroczystości barbórkowe. Jak się okazuje, górnicy mimo to będą mogli liczyć na nagrody z okazji Dnia Górnika. Polska Grupa Górnicza wyda na ten cel aż 350 mln złotych.

REKLAMA

Jak poinformował serwis businessinsider.com.pl, tegoroczne obchody Barbórki na poziomie centralnym, jak i w poszczególnych kopalniach zostały wstrzymane lub ograniczone. – Z powodu epidemii koronawirusa odwołane zostały zarówno centralne obchody Barbórki, jak i na kopalniach, które albo wcale nie będą świętować, albo w ograniczonym zakresie – powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Mimo to górnicy nie będą stratni, bo w grudniu otrzymają pensję miesięczną oraz nagrodę z okazji Dnia Górnika. Specjalna nagroda, w wysokości mniej więcej miesięcznej pensji, to jedna z dwóch rocznych nagród, którą otrzymują pracownicy sektora wydobywczego. Wcześniej, w lutym, mogli też liczyć na tzw. 14-stkę. Dla Polskiej Grupy Górniczej wypłaty te stanowią spore wyzwanie. Tylko wypłata nagród barbórkowych będzie kosztowała PGG około 350 mln złotych. – W tym roku pomogła nam pożyczka udzielona przez Polski Funduszu Rozwoju w wysokości 1 mld zł, rozliczenie przez energetykę nieodebranego wcześniej surowca, a także poprawa sytuacji na rynku węgla. Pieniędzy starczy nam jednak tylko do końca roku – zaznaczył prezes PGG Tomasz Rogala.

Źródło: Business Insider Polska

REKLAMA