Australijska spółka pozwała Polskę. Domaga się odszkodowania w wysokości ponad 4 mld zł!

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Australijska spółka Prairie Mining złożyła pozew przeciw Polsce. Domaga się odszkodowania w wysokości 4,2 mld zł, za uniemożliwienie rozwoju dwóch kopalń na terenie naszego kraju.

Spółka zarzuca Polsce złamanie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Polską a Australią, a także blokowanie rozwoju należących do firmy kopalni w naszym kraju. Chodzi o kopalnie Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębieńsko na Śląsku. Działania te pozbawiły spółkę całej wartości jej inwestycji w Polsce. 

Roszczenia zostały zarejestrowane w Stałym Sądzie Arbitrażowym w Hadze. „W ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego (Roszczenie) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej (TKE) oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) (łącznie zwane Traktatami), Spółka złożyła pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu BIT, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP (równowartość 1,5 mld AUD lub 4,2 mld PLN), oszacowanego przez zewnętrznych ekspertów ds. wysokości roszczeń wynajętych przez spółkę Prairie” – czytamy w komunikacie spółki.

Jak podkreśla Prairie, spór inwestycyjny z Rzeczpospolitą Polską nie jest wyjątkiem, przy czym międzynarodowe media szeroko informują, że środowisko polityczne i klimat inwestycyjny w Polsce uległy pogorszeniu od czasu zmiany rządu w 2015 r.

Źródło: Wnp.pl