Adam Niedzielski przedstawił nowego wiceministra zdrowia! Będzie odpowiadał za dialog z protestującymi medykami

fot. Twitter / Ministerstwo Zdrowia

Szef ministerstwa zdrowia, Adam Niedzielski przedstawił nowego wiceministra zdrowia. Został nim Piotr Bromber. Stanowisko objął po b. wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko. Będzie odpowiadał m.in. za dialog z protestującymi medykami.

REKLAMA

Nowym wicemistrem zdrowia został Piotr Bromber. Stanowisko objął po b. wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko. Wcześniej od 12 lipca 2018 r. był dyrektorem Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Będzie odpowiadał m.in. za dialog z protestującymi medykami.

Jesteśmy otwarci na dialog z każdym. Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora grupa młodych ludzi. Naturalne jest to, że ci młodzi ludzie chcą innej kultury pracy, mają inne oczekiwania. W związku z tym będą podejmowane próby zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich. Jesteśmy za tym, by otworzyć się na propozycje i oczekiwania ludzi młodych – powiedział Bromber.

– Chodzi nam o to, że faktycznie najważniejszym zadaniem jest rozwiązanie braków kadrowych. Profil specjalisty medycznego powinien być bardziej elastyczny i w tym kierunku pójdą nasze działania – zaznaczył minister Niedzielski. Jak dodał ogólna wartość postulatów protestujących to 100 mln zł. – Jest oczekiwanie, że takie obciążenia będziemy mogli ponosić od razu, nie w przyszłych latach. Żeby sfinansować te oczekiwania, musielibyśmy podnieść wysokość podatku VAT z 23 na 36 proc. Ponownie kierujemy zaproszenie do protestujących, by zacząć rozmawiać o tych postulatach. Ja absolutnie uważam, że pieniądze na służbę zdrowia będą rosły i tak samo uważa pan premier Morawiecki. Zapraszam jeszcze raz stronę społeczną strajku na jutro na godz. 13, ale też zapraszam na spotkanie zespołu trójstronnego, które będzie w tym tygodniu – dodał minister zdrowia.

Poniedziałek jest trzecim dniem protestu medyków w Warszawie, którzy przed kancelarią premiera zorganizowali białe miasteczko. 

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Źródło: Twitter / Ministerstwo Zdrowia; Onet

REKLAMA