Adam Niedzielski chce walczyć z grypą. “Przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych”

Adam Niedzielski, fot. KPRM

W środę Adam Niedzielski informował, że tygodniowo mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę, a połowa z nich przypada na dzieci. Dziś minister zdrowia przedstawił pakiet działań, które mają zatrzymać falę zakażeń.

REKLAMA

Mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę na tydzień, z których połowa to dzieci. Zleciłem NFZ prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii. Lokalne oddziały funduszu mają reagować na sygnały o wzroście zajętości łóżek. Dziś zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych” – napisał wczoraj Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W czwartek w resorcie zdrowia odbył się sztab kryzysowy dotyczący sytuacji epidemicznej. Minister Niedzielski przekazał najważniejsze ustalenia ze spotkania. “Najważniejsze decyzje zakończonego właśnie sztabu dotyczącego sytuacji epidemicznej: przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków – przede wszystkim antywirusowych ale i antybiotyków, w nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19” – poinformował.

Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Adam Niedzielski zapowiedział też, że po Nowym Roku wprowadzone zostaną testy różnicujące grypę, wirus RSV i koronawirusa. W okresie od 15 do 21 grudnia 2022 roku potwierdzono 3 774 przypadków zakażenia COVID-19.

Źródło: Radio ZET

REKLAMA