ABW zatrzymało byłego członka ZOMO. Jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Białorusi

fot. mat. prasowe / ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o agenturalną współpracę z białoruskimi służbami specjalnymi. Zatrzymany trafił do aresztu na trzy miesiące.

Zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art.130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Do zatrzymania doszło podczas prowadzenia śledztwa w sprawie brania udziału w działalności na rzecz białoruskiego wywiadu przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej.

Mężczyzna przez wiele lat był zawodowo związany z służbami mundurowymi. – Od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Nadzór nad sprawą prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Warszawie. Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Źródło: ABW