80 proc. Polaków chce powrotu do PRL-u?! Tylu ankietowanych poparło pomysł ustalenia przez rząd cen maksymalnych

fot. Pixabay

Według sondażu Instytut Badań Pollster dla dziennika „Super Express”, aż 80 proc. Polaków chce, aby rząd zamroził ceny żywności na czas wojny. To nic innego jak powrót do gospodarki sterowanej centralnie, znanej z niechlubnych czasów PRL.

80 proc. badanych chce, aby rząd zamroził ceny w sklepach na czas trwania wojny w Ukrainie. Tak wynika z sondażu, jaki zlecił „Super Express” Instytutowi Badań Pollster. 20 proc. badanych nie zgadza się z tą propozycją. Głosy odnośnie ustalenia maksymalnych cel produktów spożywczych nie pojawiają się w ostatnim czasie po raz pierwszy.

Ekonomiści alarmują, że to bardzo niebezpieczny pomysł, który może pogrążyć polskie firmy. Warto pamiętać, że producenci, którzy zostaną zmuszeni przez rząd do sprzedaży produktów po z góry ustalonych cenach, przestaną produkować dane dobra, gdy nie będzie to dla nich opłacalne. W rezultacie w sklepach zacznie brakować towarów.

Okazuje się, że 80 proc. ankietowanych marzy o powrocie do czasów głębokiego PRL-u, kiedy to polska gospodarka była centralnie sterowana, podobnie jak w innych komunistycznych krajach. Osoby, które żyły w latach 70-tych i 80-tych doskonale pamiętają puste półki sklepowe. Tak właśnie wtedy zakończyła się „zabawa” władzy w „poprawianie” sytuacji finansowej Polaków.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster 2-3 marca 2022 r. na próbie 1041 dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł ok. 3 proc.

Źródło: Super Express