80 proc. lekarzy specjalistów ze szpitala w Otwocku złożyło wypowiedzenia. “Szpital ortopedyczny bez ortopedów nie ma racji bytu”

fot. Pixabay

Ostatniego dnia marca 44 z 57 lekarzy specjalistów złożyło rezygnację z pracy w Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku (woj. mazowieckie). Po ponad dwóch latach sporów z dyrekcją, postanowili odejść z pracy.

REKLAMA

Lekarze z Otwocka to jedni z najbardziej cenionych specjalistów w kraju. Rocznie wykonują ponad 8 tysięcy operacji. Leczą chorych z całej Polski. Działa tu m.in. jedyny w kraju oddział zapaleń kości i stawów, który leczy powikłania po zabiegach operacyjnych. Trafiają do niego najtrudniejsze przypadki pacjentów z całej Polski, którym niejednokrotnie odmówiono pomocy w innych placówkach. Teraz szpital musi pilnie poszukać nowych specjalistów, bo obecni będą pracować jeszcze tylko przez trzy miesiące, ponieważ tyle wynosi ich okres wypowiedzenia.

Spór między lekarzami a dyrekcją trwa już od dawna. Konflikt rozpoczął się jeszcze przed pandemią koronawirusa. – Jesteśmy wiodącym szpitalem ortopedycznym w Polsce, a dysproporcja między zarobkami naszymi i naszych kolegów po fachu z innych ośrodków w Warszawie i okolicach jest dla nas trudna do zaakceptowania. Zarabiamy znacznie mniej, bo średnio o połowę – powiedział anonimowo chirurg pracujący w szpitalu.

Jeśli spór nie zostanie rozwiązany, może doprowadzić do całkowitego paraliżu placówki. – Nie mówimy tu tylko o odejściu kilku znakomitych lekarzy, mówimy o zniknięciu z mapy krajowej ortopedii ośrodka o wiodącej opinii. Mówimy o braku możliwości kształcenia kolejnych lekarzy oraz przerwaniu szkolenia specjalizacyjnego tych lekarzy, którzy rozpoczęli je w naszym szpitalu. I wreszcie mówimy o braku miejsca leczenia dla tych pacjentów, dla których byliśmy tu do tej pory – dodał chirurg.

Źródło: portal.abczdrowie.pl

REKLAMA