8 lat więzienia za budowę domu bez zezwolenia. Takie zapisy znalazły się w tzw. Polskim Ładzie

fot. Pixabay

Zapisy ustaw pn. „Polski Ład” budzą coraz większe zdumienie. Okazuje się, że szumnie ogłaszany projekt budowy domów do 70 m2 bez zezwolenia będzie obowiązywał tylko „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Niespełnienie warunku oznaczać będzie… karę pozbawienia wolności.

Domy do 70 m2 bez zezwolenia można będzie budować w ramach tzw. „Polskiego Ładu” tylko „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Kto tego warunku nie dotrzyma, temu – zgodnie ze znajdującym się w przepisach odwołaniem bezpośrednio do kodeksu karnego – grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zapis ma teoretycznie zniechęcić deweloperów do budowy gotowych obiektów na sprzedaż, ale może w praktyce stworzyć realne problemy dla osób, które taki dom planują wybudować np. dla swoich dzieci. W końcu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych własnych dzieci, nie jest „zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych”.

Wątpliwości budzi również fakt, czy dom bez zezwolenia będzie można wybudować z pomocą specjalistów budowlańców. Łatwo w końcu udowodnić, że ekipa budowlana nie stworzyła budynku dla siebie. Jak zwykle, w przypadku projektu ustawy, pojawiły się absurdalne zapisy, które mogą realnie uniemożliwić korzystanie z udogodnień.

Źródło: RadioZET.pl