57 proc. zakażonych w ostatnim tygodniu grudnia to osoby zaszczepione! Szokujące dane Ministerstwa Zdrowia

fot. Pixabay

Według danych Ministerstwa Zdrowia, które przeanalizował jeden z użytkowników Twittera, wynika, że w ostatnim tygodniu grudnia (23-31 grudnia 2021r.) aż 57 proc. wszystkich zakażonych stanowiły osoby w pełni zaszczepione.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w dniach od 23 do 31 grudnia 2021r. zakażonych koronawirusem zostało 90 796 osób. Wśród nich aż 57,08 proc. stanowiły osoby w pełni zaszczepione (51 824 osób, które zostały zaszczepione jedną dawką preparatu J&J lub dwiema dawkami pozostałych preparatów – od pełnego zaszczepienia minęło min. 14 dni). Z kolei osoby niezaszczepione stanowiły 42,92 proc. (38 972 osób).

Resort zdrowia tradycyjnie nie podał danych w postaci procentów, a zaprezentowano jedynie liczbę zakażeń wśród osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Informacje przeanalizował użytkownik Twittera „Piotr D.”, który od początku działania programu szczepień w Polsce publikuje szczegółowe wartości procentowe.

Internauta w jednym z poprzednich wpisów dokładnie objaśnił metodologię obliczeń. „Piotr D.” oblicza różnicę ilości zakażeń na podstawie danych prezentowanych przez MZ z obecnego tygodnia i z tygodnia poprzedzającego. Dzięki temu można stwierdzić, jaka jest liczba zakażeń wśród osób zaszczepionych w ciągu ostatnich 7 dni. Następnie „wyciągane” są informacje z podziałem na osoby zaszczepione oraz niezaszczepione.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Twitter / Piotr D.