240 mld zł – tyle rząd PiS wydał na programy socjalne! To połowa tegorocznego budżetu państwa

Mateusz Morawiecki, fot. KPRM

Z szacunków portalu Business Insider Polska wynika, że rząd tzw. „Zjednoczonej Prawicy” wydał od 2016 roku blisko 240 mld na programy socjalne. To mniej więcej połowa tegorocznego budżetu państwa.

Polityka społeczna rządu Prawa i Sprawiedliwości polega na lewicowej doktrynie redystrybucji środków, czyli rozdawaniu pieniędzy budżetowych różnym grupom społecznym. Najbardziej kosztowne programy, którymi chwali się rząd to: 500 plus na każde dziecko, 300 plus na szkolną wyprawkę, 13. i 14. emerytura dla seniorów, a także bon turystyczny.

Wszystkie programy kosztowały Polaków dotychczas 240 mld zł. To suma wydatków w latach 2016-2021. Według prostej kalkulacji oznacza to, że każdy dorosły Polak w ciągu ostatnich sześciu lat zapłacił za programy socjalne średnio 8 tys. zł. Część społeczeństwa otrzymała większe środki w postaci transferów, ale gro osób nie otrzymało z tych pieniędzy ani złotówki.

Obecny rok będzie jeszcze większym obciążeniem dla budżetu. Od 2022 r. PiS zapowiedział kolejne rozdawanie pieniędzy na różne cele. W tym roku pojawią się takie programy jak m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rodzice dzieci od 1 do 3 lat otrzymają z niego 500 zł, pod warunkiem, że posiadają więcej niż jednego potomka. Pojawił się również tzw. dodatek osłonowy, czyli pieniądze, które rząd zamierza rozdać, by walczyć z szybko rosnącymi cenami.

Źródło: Business Insider Polska