1,6 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Wstrząsający raport o biedzie autorstwa Szlachetnej Paczki

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Stowarzyszenie Wiosna, organizator akcji, Szlachetna Paczka, opublikowało coroczny raport dotyczący biedy w naszym kraju. Dane zaprezentowane w dokumencie zadają kłam propagandowej linii rządu, że PiS zlikwidowało ubóstwo w Polsce.

REKLAMA

Aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów, żyło w 2021 r. poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie – czytamy w raporcie Stowarzyszenia Wiosna. “Raport o biedzie powstał po to, by pokazać, że rzeczywistość bywa bardziej złożona, a inflacja dotyka każdego, ale nie każdy jest na jej dotyk tak samo wrażliwy” – przekonują autorzy.

“Blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. W prawie 3 proc. gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety” – wyliczyli autorzy opracowania.

Tegoroczna publikacja zawiera także wyniki ogólnopolskiego badania, w którym pod lupę wzięto m.in. stereotypy dotyczące ubóstwa. 15 proc. Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że bieda to wynik wyłącznie lenistwa, co trzeci – że wystarczy wziąć się do pracy, aby wyjść z ubóstwa. Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36 proc. nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie.

“Zobacz, gdzie zaczyna się bieda. Wejdź na www.raportobiedzie.pl i pomóż osobom w potrzebie dotrzeć tam, gdzie się kończy” – apelują przedstawiciele Stowarzyszenia Wiosna.

Źródło: mat. prasowe

REKLAMA