Wiadomości z tagiem Śląsk  RSS
Dzisiaj spacer historyczny w Szopienicach

Dodano: 03.05.2018 10:52 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Spacer śladami Wojciecha Korfantego w Szopienicach. Po raz drugi będzie można poznać historię przywódcy. Głównym tematem będzie jego działalność w trakcie III Powstania Śląskiego. Udział w spacerze jest bezpłatny. Spacery z historyczne to cykliczne wydarzenie zorganizowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugi spacer to kolejna już okazja do poznania sylwetki Wojciecha Korfantego. Data

Źródło: katowice24.info

Obchody 3 Maja w Katowicach. Będą utrudnienia w centrum miasta

Dodano: 03.05.2018 9:21 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Przez kilka godzin autobusy komunikacji miejskiej pojadą zmienionymi trasami. Kierowcy powinni również omijać niektóre ulice. Wszystko z powodu przemarszu i defilady w centrum Katowic. Obchody święta narodowego w Katowicach to również utrudnienia dla kierowców i pasażerów. Kilka minut po godz. 12 odbędzie się przemarsz. Uczestnicy przejdą z Archikatedry Chrystusa Króla na pl. Sejmu Śląskiego. Po

Źródło: katowice24.info

Podwójne święto w Katowicach. Obchody 3 Maja odbędą się w kilku miejscach

Dodano: 02.05.2018 22:13 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Obchody święta narodowego odbędą się w kilku miejscach Katowic. Trzeci maja to również data innego ważnego wydarzenia. Dlatego równocześnie w Katowicach świętowana będzie 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Poniżej pełny program uroczystości. Katowice będą świętować nie tylko z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Równie ważną okazją jest 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Dlatego

Źródło: katowice24.info

Senator Jerzy Czerwiński zaprasza na Górę św. Anny. Jutro 97. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Dodano: 02.05.2018 20:15 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Uroczyste obchody związane z wybuchem III Powstania Śląskiego zaplanowano na jutro (03.05) na Górze świętej Anny. 97 lat temu wybuchł zryw, którego celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.Właśnie w okolicy Góry świętej Anny doszło do największej bitwy III powstania, trwającej od 21 do 26 maja. - Rozpoczynamy od mszy świętej w bazylice annogórskiej o 10:00 - mówi Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości, organizator uroczystości. Część obchodów przed pomnikiem Czynu Powstańczego rozpocznie się około 11:30. - Tam złożymy wiązanki kwiatów w asyście wojskowej. Będzie apel poległych, salwa honorowa, a później proponujemy mały poczęstunek. Zapraszam na Górę św. Anny - odpowiednia pogoda jest podobno zamówiona. Będzie okazja do majówki z patriotycznym akcentem - mówi Czerwiński.Dodajmy, że Adrian Czubak, wojewoda opolski, objął uroczystości patronatem honorowym.

Źródło: radio.opole.pl

Dlaczego życie wymierało?

Dodano: 02.05.2018 15:18 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Wielkie wylewy law z wulkanów były przyczyną jednego z tzw. wielkich wymierań, z okresu dewonu - wykazali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Źródło: nauka.wiara.pl

Uczcili rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

Dodano: 02.05.2018 15:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Skromne delegacje uczestniczyły w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Urzędnicy i policjanci uczcili rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.- O tych powstaniach, jeśli chodzi o społeczeństwo, nie za często pamiętamy. Dzisiaj spotykamy się w gronie władz samorządowych i władz rządowych, aby uczcić III powstanie śląskie na Górze św. Anny - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz gminy Leśnica. Kilka lat temu, gdy uroczystości te były dosyć burzliwe przez zakłócających je narodowców, władze samorządowe Opolszczyzny podjęły decyzję o zmienieniu ich daty. Organizowane są w sobotę najbliżej 21 maja, czyli rocznicy wybuchu bitwy pod Górą św. Anny.Bardziej okazale zapowiadają się jutrzejsze obchody, które - tradycyjnie 3 maja - organizuje senator PiS Jerzy Czerwiński.

Źródło: radio.opole.pl

Polscy geolodzy wyjaśnili przyczynę jednego z wielkich wymierań

Dodano: 02.05.2018 10:56 | 1 odsłon | 0 komentarzy


Wielkie wylewy law z wulkanów były przyczyną jednego z tzw. wielkich wymierań, z okresu dewonu – wykazali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Źródło: www.rmf24.pl

Pokazy sprzętu, wojskowa grochówka i występy artystyczne. Brzeg zaprasza na Święto Flagi

Dodano: 02.05.2018 9:45 | 2 odsłon | 0 komentarzy


O godzinie 16:00 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczną się uroczystości związane z Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz podniesienia flagi na maszt w asyście żołnierzy 1. Brzeskiego Pułku Saperów, organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji dla mieszkańców Brzegu.- Uroczyste podniesienie flagi w asyście wojskowej zaplanowaliśmy na 16 - mówi Krystian Ławreniuk ze Starostwa Powiatowego w Brzegu. - Później organizujemy występy artystyczne, na których zaprezentują się m.in. tancerze z Klubu Wojskowego. Oprócz tego będzie można zobaczyć wozy bojowe brzeskich saperów, sprzęt strażaków, a także najnowsze radiowozy naszej policji. Nie zapominamy również o grochówce wojskowej. Zapraszamy do nas, a także zachęcamy do wywieszenia biało-czerwonych flag na budynkach i posesjach.Dodajmy, że 2 maja to także dzień Polonii i Polaków za granicą. Jutro z kolei w Brzegu odbędą się uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O 12.45 w kościele św. Mikołaja rozpocznie się msza św., a po nabożeństwie na Placu Polonii Amerykańskiej wojskowi zorganizują uroczysty apel. Uroczystości zakończą się w Brzeskim Centrum Kultury. Tam organizatorzy przygotowali spektakl muzyczno-teatralny „Niepodległa”.

Źródło: radio.opole.pl

Ciężarówka w rowie przy krajówce numer 45 w Witosławicach

Dodano: 02.05.2018 8:55 | 2 odsłon | 0 komentarzy


Uwaga na krajowej drodze nr 45 Opole - Racibórz. W nocy tuż przy granicy z województwem śląskim - w Witosławicach samochód ciężarowy na łuku wypadł z drogi, wjechał do rowu i przewrócił się na bok. Kierowca - obywatel Czech - został poszkodowany. M.in. ze złamanym obojczykiem trafił do szpitala w Raciborzu.Przez pewien czas obowiązywał ruch wahadłowy, obecnie strażacy zakończyli swoje działania, ruch jest płynny. Ale ciężarówka wciąż jest w rowie i w ciągu dnia będzie wyciągana - wtedy znowu będą utrudnienia.

Źródło: radio.opole.pl

Katowice. W Śląskim próbują "Himalaje"

Dodano: 02.05.2018 0:00 | 2 odsłon | 0 komentarzy

W Teatrze Śląskim trwają próby do "Himalajów" Dariusza Kortko, Artura Pałygi i Marcina Pietraszewskiego w reżyserii Roberta Talarczyka. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło.

Źródło: www.e-teatr.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Kontakt z nami